Eve Yeni Bir Canlı Getirmek 

Yeni bir canlı sahiplendikten sonra neler yapılmalı  ? Eve yeni gelen canlının ortama alışması ve uyum sağlaması için hangi yollar izlenmeli ?

Kafes Kuşları İçin Yapılması Gerekenler : 

Sahiplendiğiniz kuş hangi türden olursa olsun eve ilk defa geldiğinde kolay uyum sağlanması için yapılması gerekenler vardır.  Bunlar sağlandığında eve gelen canlı hem sorunsuz bir şekilde uyum sağlar, hemde daha mutlu olur.

Bir kafes kuşu eve getirildiğinde, özellikle yavru ise alışması için mutlaka zaman tanınmalıdır. Bu zaman muhabbet kuşu gibi kuşlarda yaklaşık 1 haftayı bulabilir. Tanınan bu zaman içerisinde kuş yeni yerini tanıyacak, eve gelip gidenleri gözlemleyecek ve ortamın değerlerine göre uyum sağlayacaktır.

Bu sebeple kuş eve ilk defa getirildiğinde kafesi özenle hazırlanmalıdır. Yemi ve suyu kafese konulduktan sonra kuşun kafesi duracağı yere yerleştirilmeli ve kuşun yeni ortamına alışması için 1 hafta kadar bir süre tanınmalıdır. Zaman içerisinde kuş ortamı ve sizleri tanıyacak, daha neşeli bir hale bürünecektir.

Akvaryum Balıkları İçin Yapılması gerekenler : 

Alınan balık hangi türde olursa olsun ( Canlı doğuranlar, Cichlidler, Cüce Vatozlar, Salyangozlar, Labiretliler, Karidesler…) akvaryum ortamına eklenmeden önce canlının zarar görmemesi için yapılması gerekenler şöyle sıralanabilir;

Akvaryum mutlaka alınan canlıya göre dizayn edilmiş olmalıdır. Bir akvaryum canlısı sahiplenmeden önce mutlaka nasıl yaşadığını ve doğada hangi koşullarda yaşamını sürdüğünü bilmelisiniz. Evdeki akvaryumda ise bu koşullara benzer bir yapı olmalıdır.

Alınan canlı eve getirildikten sonra doğrudan akvaryuma eklenmemelidir. Önce canlının bulunduğu su ile akvaryumun sıcaklığı birbirine eşitlenmelidir. Ardından damlatma yöntemi ile akvaryumdan su çekilip canlının bulunduğu kaba yavaş yavaş ilave edilmelidir. Bu işlem bakteri çakışmasını önleyecek ve olası ölümlerin önüne geçecektir.

Tüm bu işlemlerin ardından canlı bir süzgeç yardımı ile alınıp akvaryuma eklenebilir. Dışarıdan gelen akvaryum suyu hazırda çalışan akvaryuma eklenmemelidir.